Lasagna Soup and Raspberry Chocolate Ganache Pie

Hi! So this is my first post on my very first blog, can you tell?  So first a little about myself.  I am a working wife and mother and I LOVE food.  I will try almost everything once.  Problem is there is so much I want to cook and I never have the time.  Well last year my husband and I discovered that we were spending way too much money at Del Taco, McDonalds, and Chipotle.  It also didn’t help that our favorite outfits were getting a wee bit tight.  So this year we decided to make an effort to eat at home more.  So far we’ve been fairly consistent and there has been a definite difference in our wallets (not so much our waistlines but that’s another story).  I know we’re not the only people living on a strict budget.  I figure not only will this be a great way to keep track of recipes that work, but it will also be a way to connect and inspire others in the same situation.

This a typical week in our household.  We cook three days a week.  The other days we have leftovers or something a little more creative if we have no leftovers (Frozen Pizza anyone?)  So without further interruption, here are today’s recipes.

Lasagna Soup

lasagna soup

I think I have a weird obsession with soup.  It’s comfy, warm, and relaxing.  Just perfect for cold days.  But I LOVE soup!  Like seriously its 110 degrees outside and I’m inside making instant ramen.  So when I find a good soup recipe I hold onto it. This is an old favorite of mine.  I discovered this about 3 years ago and I love it.   I got the recipe from here( Lasagna soup  ).  I did make a couple of substitutions.  My Husband does not like onions unless they are grilled.  I on the other hand will put onions in a lot.  One of the best pieces of advice I received from my Mother-in-Law was how to achieve the onion taste without using onions was to use onion powder (one tablespoon of onion powder per onion).  I also used pre-minced garlic.  Like I seriously have a HUGE jar of minced garlic in my fridge.  Each clove of garlic equals one tablespoon of minced garlic. Oh and I had no mozzarella cheese so boo me.

Cost

EDIT (2/28 2018) When I first calculated cost I did a complete total of all ingredients, not taking account that there are multiple servings of each.  Now I could do all the math and find a true cost per serving but I’m not.  Here’s why; 1) I don’t want to do that much math. 2) When I was a young starving college student, first practicing my cooking skills, I would often HAVE to buy every single ingredient.  I would have bottles of Cinnamon sticks, cloves, paprika, cumin, and (my personal favorite) Old Bay fish seasoning.  Seriously how often am I going to use those?!  So I feel it’s important to know just what your getting into and how much it’s going to cost.  But a family friend pointed out that it wasn’t an accurate representation of cost (which was true).  What to do.  So I’m going to continue giving you the total but I’m also going to tell you how much a recipe cost ME because that will more accurately reflect how much it will probably cost you.    

Olive Oil*- $4.89

Italian Sausage- $6.95

Onion Powder*- $3.09

Minced Garlic*- $6.54

Dried Oregano*- $2.59

Crushed Red Pepper*- $2.59

Tomato Paste- $.69

Diced Tomatoes- $1.78

Bay Leaves*- $5.65

Chicken Stock- $2.79

Pasta- $2.49

Ricotta- $5.75

Parmesan Cheese- $2.84

Salt*- $.89

Pepper*- $5.98

*- I had this in my pantry already so there’s a good chance you have it in yours.

Total- $55.51 or $6.94 per serving

Edit (2/28 2018) My cost- $2.04 per serving

Rating

Taste- Clearly this is an old favorite so it gets a high rating in taste for me personally so definitely 5/5.

Price- As a family on a budget I’m always trying to balance taste with cost.  Edit (2/28 2018) $2.04 is a bargain!   I give it 5/5.

Ease-  It’s not hard to make but a little time consuming.  It took me about an hour to make.  I give it a 3/5

Family Opinion-  My Husband likes it.  He ate fast and cleaned the bowl.  But he didn’t get seconds.  Could be because he’s trying to watch his figure, it could be because he had a late lunch.  I don’t know.  But then again I didn’t get seconds and I love soup.  Whatever it is, one bowl was enough.  The baby didn’t even touch it.  But he ate his banana so he won’t starve.  So I guess my family gives it a 3/5.

Total score 16/20 or Pretty Good

 

Raspberry Chocolate Ganache Pie

raspberry ganache

Earlier this week a co-worker and fellow foodie told me about this recipe.  In fact she begged me to make it so I could share her joy.  It did combine my two favorite sweets; Raspberry and Chocolate yum!  Well Valentines day was coming up and it seemed like the perfect dessert for my Lasagna soup.  Then the day before Valentines day I realized that it was also Ash Wednesday, so no meat.  Well Fried fish was just not romantic enough for my dessert so I postponed It til tonight (or technically last night I guess).  I got the recipe from here ( Chocolate Raspberry Ganache Pie ).  I followed it with no substitutions.

 

Cost

Edit (2/28 2018) Remember, Total Cost reflects how much this recipe would cost you if you had to buy everything.  My Cost is probably more accurate for you. 

Bakers Chocolate- $2.39

Whipping Cream- $3.38

Raspberry Jam*- $3.78

Oreo Pie Crust- $2.09

Raspberries- $7.00

* I had it in my pantry already so there’s a good chance you have it in yours.

Total- $18.64 or $1.86 per serving

Edit (2/28 2018) My Cost- $14.86 or $1.49

Rating

Taste- OMG this was SOOOO YUMMY!!  I give it a 5/5

Price-  You know I was expecting this to be really expensive because of the raspberries but it’s actually a bargain! I give it 5/5.

Ease-  This was soooo easy to make!  And it looks so pretty you almost don’t want to eat it.  But seriously eat it, you’ll love it. 5/5

Family Opinion-  My husband liked it.  He did not agree with me that it was the BEST DESSERT EVER but he’s entitled to his (wrong) opinion.  The baby didn’t get to try it because it was past his bedtime by the time we had dessert.  But I can make a prediction.  My son will love the Oreo crust, get the ganache all over his face, and attempt to smash the raspberries into the carpet.  The joys of living with a toddler.  4/5

Total- 19/20 or AMAZING!!

 

That’s it for tonight.  I hope you enjoy the featured recipes and let me know if you try them.  If you have a recipe you want me to try let me know.  I’m always open to trying new food!

 

 

 

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s